Typy anemii
shutterstock_37749670

A A A

Anemia pojawia się, gdy organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości czerwonych krwinek. Jedną z częściej diagnozowanych jest niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza. Poznaj wszystkie rodzaje anemii i ich przyczyny.

W zależności od przyczyn niedokrwistości, anemia ma kilka typów. Jest to niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza, z braku witamin (B12, kwas foliowy), anemia w przebiegu przewlekłych chorób oraz anemia hemolityczna. Anemia najczęściej jest skutkiem zbyt obfitych miesiączek i krwawienia z przewodu pokarmowego (utrata żelaza), nieprawidłowej diety oraz chorób, w wyniku których organizm utracił witaminę B12 i kwas foliowy.

Ogólny podział niedokrwistości wygląda następująco: niedokrwistość z niedostatecznego tworzenia erytrocytów wywołana niedoborem żelaza i witaminy B12 i/lub kwasu foliowego, niedokrwistość aplastyczna (wady szpiku), niedokrwistość związana z zaburzonym procesem tworzenia krwinek czerwonych oraz niedokrwistość z nadmiernej utraty erytrocytów, czyli niedokrwistość hemolityczna i niedokrwistość pokrwotoczna.

Niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza

Niedokrwistość z niedoboru żelaza występuje najczęściej. Żelazo, które wchodzi w skład hemoglobiny, ściśle wiąże się z anemią. Jej przyczyny tkwią zazwyczaj w nieprawidłowym dostarczaniu tego pierwiastka (np. odchudzanie), w zaburzeniach wchłaniania i przyswajania witamin (choroby układu pokarmowego) zwiększonym zapotrzebowaniem (np. podczas ciąży, dojrzewania) a także są związane z utratą żelaza (krwawienie, poronienie).

Charakterystyczne objawy dla tego typu to:

 • sucha, pękająca skóra;
 • pękające kąciki ust;
 • łamliwe, wypadające włosy;
 • kruche paznokcie;
 • zaczerwieniony język.

Niedokrwistość aplastyczna

Ten typ anemii jest związany jest z chorobami szpiku kostnego. Jej objawy dotyczą krwawienia z dziąseł, jamy ustnej, błon śluzowych. Oprócz tego podczas choroby może występować podwyższona temperatura, dreszcze i częstsze infekcje.

Niedokrwistość megaloblastyczna

Przyczyną niedokrwistości megaloblastycznej jest niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego. Składniki te są odpowiedzialne za prawidłową syntezę DNA w naszym organizmie, są zatem niezbędne podczas procesu produkcji komórek. Oprócz objawów ogólnych, które występują przy każdym typie, w tym wypadku choremu towarzyszy także utrata apetytu.

Niedokrwistość hemolityczna

Niedokrwistość hemolityczna dotyczy zabijania czerwonych krwinek. Często jest spowodowana nieprawidłowym przetoczeniem krwi, sztucznych zastawek serca oraz zakażeń bakteryjnych. Jej objawy to nagłe zażółcenie powłok skórnych i białkówek, podwyższona temperatura, ciemne zabarwienie moczu i ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Niedokrwistość pokrwotoczna

Przyczyną tej anemii jest nagła utrata znacznej ilości krwi, np. spowodowana krwotokiem lub obfitymi miesiączkami u kobiet. Uzupełnienie niedoboru krwi będzie możliwe tylko przy prawidłowo funkcjonującym szpiku.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Typy anemii fanka

  witam mam pytanie ,od ostatniego czasu tj od ok 2,5 miesiąca ,moja dieta jest uboższa w mięso ,i dodatkowo ostatnio jestem w ciągłym stresie gdyż sprzedaję dom i nie mogę go sprzedać ,a teraz dowiedziałam s ie ze schudłam w ciągu miesiaca ok 13kg i ciągle chudnę -niestety nie prowadząc diety ,ciągle jestem rozdrażniona i wypadają mi włosy pomimo odzywek które stosuję , nadal wypadają tylko mniej ,ale był okres ,że wyciągałam garściami ,mam problem z koncentracją i widzę ,że coraz większy -czy to anemia ???
  A ostatnio w pracy podobno zasnęłam ?? takie rzeczy mi się nie zdarzy do tej pory i wiem ,że jestem co raz słąbsza gdyz nie mogę wrócić sama z zakupami do domu ,a wczesniej nie sprawiało mi to problemu – miałam uczucie zawrotów głowy -jakbym była na kacu.Ponadto mam padaczkę i te objawy zmęczenia nasilają się po wzięciu moich leków a do tej pory było ok !!! co ze mną jest nie tak ,ludzie wygladam jak pijana!!ostatnio ledwo byłam w stanie sama wrócić do domu.bardzo proszę o odpowiedź ,czy badanie krwi wystarczy , i jakie leki mogę kupić ???

  Odpowiedz