Powikłania i skutki nieleczonej anemii
6

A A A

Nieleczona niedokrwistość, która rozpoczyna się najczęściej bardzo niewinnie, może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Długo utrzymujący się stan niedoboru hemoglobiny lub erytrocytów niesie ze sobą poważnie konsekwencje dla organizmu.

Możliwe powikłania

W medycynie istnieje kilka typów anemii. Każdy jej  rodzaj ma określone objawy, uzależnione od przyczyny, które ją wywołały. Ogólne objawy są jednak wspólne dla wszystkich typów i należą do nich: zmęczenie, duszności, omdlenia i nieregularne bicie serca (palpitacje). Niekiedy mogą także występować bóle i zawroty głowy, szum w uszach i utrata apetytu.

Większość przypadków wynikających z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego można łatwo wyleczyć, dlatego powikłania są rzadkie. Zdarza się jednak, że w ciężkich przypadkach każdy typ może wywołać powikłania wpływające na serce i płuca, zaburzając ich normalne funkcjonowanie. Niedobór tych witamin może również z upływem czasu spowodować przejściową bezpłodność (brak możliwości zajścia w ciążę). Zaburzenia płodności są zazwyczaj krótkotrwałe i z powodzeniem można się ich pozbyć zażywając odpowiednie suplementy witaminowe.

Niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do powstawania różnych chorób sercowo-naczyniowych (nieprawidłowej pracy serca oraz układu krążenia). Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że jego brak może wiązać się z niektórymi nowotworami. Oczywiście nie oznacza to, że anemia bezpośrednio wywołuje raka, lecz jako jeden z elementów może się do tego przyczynić.

Powikłania anemii u kobiet w ciąży

U kobiet w ciąży niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego zwiększa ryzyko wad urodzeniowych u dziecka. Tym samym może doprowadzić do rozszczepu kręgosłupa (poważna wada rozwojowa kręgosłupa, w której dochodzi do niedorozwoju łuków i wyrostków kolczystych kręgów oraz rdzenia kręgowego). Brak kwasu foliowego może przyczynić się też do przedwczesnego porodu.

Anemia i tasiemiec

Niedokrwistość wynikająca z niedoboru witaminy B12 może być przyczyną groźnej choroby pasożytniczej, jaką jest tasiemiecbruzdogłowiec szeroki. Ten wewnętrzny pasożyt jelita cienkiego, żyjący w ciele człowieka, jest największym spośród wszystkich, a jego długość może sięgać nawet do 15-20 m. Bruzdogłowiec szeroki „zjada” witaminy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Takie przypadki są jednak sporadyczne.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*